Seyahatten keyif alma yolları

 281 Görüntüleme -  6.3.2020 - 23:01

Yola çıkmadan önce ders çalışır gibi hazırlık yapmak sizin seyahatinizi daha keyifli yapar.

Güzel bir seyahat için nelere dikkat etmek gerekir?

1-Niçin seyahat ettiğinize karar verip, programınızı ona göre düzenlemeniz gerekmektedir. 

a.) İş Seyahati : 

i.Seminerden başka bir şeyle ilgilenmek istemiyorsanız, yapmanız gereken seminerin takvimine göre bir gün öncesinden ve seminerin yapılacağı mekana en yakın olan otelden (mümkünse yürüyerek gidilebilecek mesafede) yer ayırtmanız faydalı olacaktır. Dönüş programınızı da seminerden en erken 6 saat sonrasına göre planlama yapmanızı tavsiye ederiz. Seminer bir otelde gerçekleşecekse mutlaka o otelde yer ayırtmaya özen gösterin. Bu size bir çok fayda sağlayacaktır. 

ii.Hazır seminer için gitmişken gittiğim ülkede bir kaç müze gezeyim diyenlerden iseniz gideceğiniz şehrin haritasını iyice inceleyin. Önceliğinizi belirleyin. Seminer alanına ya da gezi bölgesine yakın bir otel belirleyin. Seyahat programınızı ona göre düzenleyin. Seminerden iki gün önce bölgeye ulaşın. Gezilerinizi tamamlayın ve seminerlere şehir ve ülke hakkında bilgi sahibi olarak katılın. Dönüş programınızı da seminerden minimum 6 saat sonrasına göre düzenleyin. Ama takviminiz seminer sonrasına müsaitse seminerden bir önce bölgeye ulaşın, seminer sonrası iki gün gezi planınızı gerçekleştirdikten sonra dönüş sağlayın. 

Not:Bazı müzelerde ziyaretçi sınırlaması olduğu için internette çok daha önce bilet almak gerekebilir. Gidip de kapıdan dönmeyin. 

iii.Müze vs ilgimi çekmiyor ama gideceğim ülkede bazı ürünleri satın almak istiyorum diyenlerden iseniz, daha önce gezen insanların tecrübelerinden faydalanın. İnternette bu tarz blog siteleri oldukça fazla. Pazarlık yapmak gerekiyor mu? Hangi ürün nerede ucuz? Alışveriş yapacağınız mekana ulaşım imkanları nelerdir? Bu konuları ayrıntılı olarak inceledikten sonra artık hazırsınız. Seyahatinizi seminerden bir önce bölgeye ulaşacak şekilde planlayın. Seminer sonrası kendinize iki gün ayırın. Gönlünüzce alışveriş yaptıktan sonra dönüşünüzü tasarlayın. 

iv.Kendinizi gurme olarak görüyorsanız, işinizi sağlama alıp tadımlarınızı seminer sonrasına bırakmanızı öneririz. Nice dağ gibi delikanlılar yurtdışı seyahatlerinde hastanede mide yıkatmak zorunda kaldı bir bilseniz. Seyahat öncesi internette bu konudaki blogları okumanızı öneririz.

v. Kendinizi bir etkinlik sever olarak tanımlıyorsanız, gideceğiniz bölgedeki etkinliklerin saat, rezervasyon ve ulaşım imkanlarını iyice araştırın. Seminerden sonraki günlere randevu alın. Önce seminerinizi tamamlayıp ardından zevk alacağınız etkinliklere katılın. Tiyatro, Opera, Konser, Tırmanış, Trecking, Bungee Jumping… 

b.) Kültür Turları : 

i.Kültür turları minimum mola, maksimum bilgi aktarımı içeren turlardır. Bu tarz bir tura katılmak istediğinizde kişisel taleplerinizi seyahat öncesi acentanıza mutlaka bildirin. Standart kültür turlarında alışveriş yapmak için yeterli süreleri bulamayabilirsiniz. Ya da yöresel bir noktada yemek yemek sizin için doyurucu olmayabilir. Bu sebeple seyahate başlamadan önce tur içeriğini mutlaka iyice inceleyip acentanıza ve tur liderinize aklınıza takılan ya da sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz konuları sorun. Aksi halde seyahatten zevk almanız bir tarafa tüm yolculuk sizin için ızdırap olabilir. 

ii.Kültür turlarında dünya mutfaklarından enfes lezzetler yerine yöresel mutfaklar tercih edilir. Bunun sebebi seyahat ettiğiniz ülkenin kültürünü deneyimlemenizdir. 

iii.Yörenin halklarını daha yakından tanımanız için bir eve ya da günlük yaşamlarını tecrübe etmeniz için daha otantik alanlarda konaklanabilir. Bu sebeple sizin için önemli olan yatak, yastık, oda, konum gibi ihtiyaçlarınızı seyahat öncesi mutlaka acentanıza ya da tur liderinize bildirin. 

iv.Kültür turları genel itibariyle çok fazla yürüyüş içerir. Eğer yürümekle ilgili probleminiz varsa turun belli bölümlerine katılamayabilirsiniz, ya da daha hafif bir tur programını tercih edebilirsiniz. 

v.Kültür turları genel itibariyle alanında uzman rehberler eşliğinde gerçekleştirilir, ancak yine de seyahat öncesi gideceğiniz bölgenin tarihi, demografik yapısı, coğrafi koşulları ve genel kuralları hakkında bilgi edinmenizde fayda var. 

vi.Çok konformist bir seyahat istiyorsanız, ya kendinize özel bir program talep edin, ya da program içeriğini seyahat öncesinde mutlaka acentanıza ve tur liderinize güncelletin. 

 

c. Tatil Programları : 

i.Seyahat öncesi hizmetinizi acentanızdan aldıysanız mutlaka konfirmasyon sağlayın. 

ii.Seyahat için aldığınız ürün ile size iletilen konfirmasyon metnini iyice mukayese edin. Seyahat esnasında nahoş sürprizler yaşamamak için yola çıkmadan önce her satırı tek tek kontrol edin. 

iii.Ulaşım, otel, yemek, ücrete dahil hizmetler ve ekstra ücrete tabi hizmetleri iyi inceleyin. 

iv.Otellerin giriş ve çıkış saatlerini acentanız ya da otelinizden teyit edin. Ulaşım öncesi ve sonrası oluşacak boşluklar çok can sıkacaktır. 

v.Tatilinizi iyi planlayın, genelde ilk günler tüm ürünleri hızlıca deneyimleyince tatilin sonraki günleri canınız sıkılabilir ya da rutine yakın bir tekrar dönebilir. Bu da tatilinizden yeterince keyif almanızın önündeki engellerden biridir. 

vi.Tatile gideceğiniz noktanın hava durumu ve coğrafi koşullarını iyi inceleyin, tercih edeceğiniz kıyafet çeşitleri ve miktarı açısından bu bilgi çok işinize yarayacaktır. Tatil esnasında yöreye uygun kıyafet aramak sizin eğlenmek için para ödediğiniz vakitten çalacaktır. 

 

d. 

2- Seyahat öncesi hazırlıklar : 

 1. Amaç :

  1. Niçin seyahat ettiğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. 

  2. Tatilden beklentinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. 

 2. Rota : 

  1. Amacınızı belirledikten sonra gitmeyi arzu ettiğiniz kriterlere göre bir rota belirlemeniz gerekiyor. 

  2. Rotayı belirlerken geçmiş seyyahların tecrübelerinden ya da konunun uzmanı acentanızdan bilgi alabilirsiniz. 

 3. Konaklama : 

  1. Artık seyahat amacınızı belirlediniz, rotayı da çizdiniz. İşin zor kısmını hallettiniz. Bundan sonrası önceliklerinizi belirleyip nerede kalacağınızı tespit etmeniz gerekiyor. Devremülk kiralayabilirsiniz, Apartta kalabilirsiniz ya da yıldızlı otellerde… ihtiyaçlarınız ya da bütçenize göre bir konaklama tesisi seçmek için ya çok ciddi bir araştırma yapmanız ya da acentanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

 4. Ulaşım : 

  1. Seyahatin en önemli aşamasına geldiniz. Ulaşım metodunuz tatilinizi rezil de eder vezir de. Size keyif de sunar yorgunluk da… Kendinizi iyi tanımanız çok önemli. 

 5. Yemek :

  1. Seyahatte işin içinden en zor çıkılan konularından biri de yemektir. Hele yanınızda çocuklarınız da varsa, işte yepyeni bir macera sizi bekliyor. Siz kendi damak tadınıza göre bir ararken bir anda kendinizi hamburgecide bulabilirsiniz. 

  2. Seyahatinizde kaldığınız tesiste ne tür hizmetler sunuluyor? Sizin ayırdığınız bütçe ne kadar? bunları belirledikten sonra, gitmeden önce nerelerde ne yenir, nerede ne içilir konusunda araştırma yapıp rotanızı buna göre hazırlarsanız seyahat anında nahoş sürprizle karşılaşmazsınız. 

 6. Rehberlik : 

  1. Gezdiğiniz ya da seyahat ettiğiniz yörede size tercümanlık ya da rehberlik hizmeti verecek kişiye mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Yerel tecrübe seyahatinizi konforlu hale getirmenin yanısıra hem zamandan hem de ücretten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.